Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 30.04.2014

Začali sa oslavy 10.výročia vstupu Slovenska do Európskej únie


taV dopoludňajších hodinách sa na Hlavnom námestí v Bratislave začali oslavy významnej udalosti v histórii Slovenska, ktorých hlavným organizátorom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Okrem bohatého kultúrneho programu sa obyvatelia a návštevníci Bratislavy pristavovali aj pri stánku OPIS-u, ktorý prezentuje jednotlivé projekty podporované úniou a financované z eurofondov.

Najviac ich zaujímal projekt širokopásmového internetu, ktorý zabezpečí šírenie signálu aj do tzv. bielych miest Slovenska, o ktoré komerční operátori nemajú záujem, ďalej o elektronické služby v rámci projektu Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb, ale najmä o inteligentné policajné vozidlo vybavené najnovšími technológiami financovanými z OPISU, ktoré v plnej kráse predviedli odborníci aj používatelia z Policajného zboru SR. K základnej výbave mobilnej policajnej jednotky patrí počítač so zabudovanou dotykovou obrazovkou s integrovanými čítačkami dokladov, v aute sa nachádza kamera s mobilnou aplikáciou na on-line kontrolu rozličných záznamov v policajných databázach, ako aj systém na rozpoznávanie evidenčných čísiel vozidiel, ktorý sa zapína automaticky už pri naštartovaní policajného auta.

Popoludní sa o 13.tej hodine v Miestodržiteľskom paláci uskutočnila recepcia pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ na pozvanie Vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, ktoré prijali aj predstavitelia Úradu vlády Slovenskej republiky. Dušan Chrenek vo svojom privítaní zdôraznil, že vstupom Slovenska do EÚ získala naša republika dôstojné miesto v rámci Európy, vyšší hospodársky rast a lepšiu kvalitu života.

Podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny podotkol, že nás čaká náročné programové obdobie 2014 - 2020, v ktorom sa musí zlepšiť nielen projektová, ale najmä implementačná časť v rámci čerpania eurofondov – do konca tohto obdobia by malo Slovensko vyčerpať 5 miliárd eur z celkovej sumy 11,5 miliardy eur. Generálny riaditeľ Sekcie centrálny koordinačný orgán ÚV SR Juraj Gmiterko vyjadril presvedčenie, že eurofondy budú čoraz viac vnímané občanmi Slovenska ako prostriedky na konkrétne zlepšenie ich každodenného života, pretože sa týkajú infraštruktúry, kanalizácií, obnovy našich národných pamiatok a kultúrneho dedičstva, ale aj opráv škôl, materských škôlok, a pod.

Oslavy pokračujú aj v ďalších dňoch symbolicky: pri príležitosti 10.výročia vstupu ide o 10 podujatí v 10 slovenských mestách.Fotogaléria