Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 07.03.2016

SNG zdigitalizovala od roku 2011 na Zvolenskom zámku už 100.100 diel


 Slovenská národná galéria (SNG), ktorá sa od roku 2011 stala odborným garantom národného projektu Digitálna galéria, zdigitalizovala vo svojom pracovisku na Zvolenskom zámku do novembra 2015 už viac ako 100.100 umeleckých diel z 18 slovenských galérií.
      Digitalizačné pracovisko bolo vybudované v Kapitánskom dome na Zvolenskom zámku. Pracuje v ňom reštaurátorský tím, ktorý reštauruje niektoré zbierkové predmety pred digitalizovaním, digitalizuje 3D objekty a upravuje vytvorené obrazové predlohy.
      Ako pre TASR uviedla pedagogická pracovníčka SNG Mária Ťavodová, do projektu digitalizácie sa zapojilo 18 slovenských galérií (SNG v úlohe odborného garanta).
      Do digitálnej podoby sa preniesli diela zo zbierkových fondov SNG, Oravskej galérie, Liptovskej galérie, Galérie E. Zmetáka v Nových Zámkoch, Galérie mesta Bratislavy, ale aj niekoľko diel ostatných slovenských galérií zapojených do projektu.
      Všetky tieto diela si široká verejnosť môže pozrieť na webovej stránke www.webumenia.sk. "Okrem prezerania diel vo vysokom rozlíšení je tam aj možnosť sťahovania voľne šíriteľných diel a tiež si návštevníci tejto stránky môžu objednať kvalitné digitálne reprodukcie diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorský zákon," priblížila Ťavodová. Podľa nej digitalizačné pracovisko pokračuje vo svojej činnosti aj naďalej, pričom sa digitalizujú fondy ďalších slovenských galérií.

(TASR)