Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 09.05.2014

ROAD SHOW s prezentačným stanom OPISu zavítala aj do Košíc


Metropola východného Slovenska sa dnes od 10.tej hodiny pripojila k mestám oslavujúcim 10.výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.  Okrem už známych projektov OPISu sa práve v tomto meste prezentoval aj ďalší, špecifický projekt:  Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry, ktorého úlohou je sústrediť na jednom mieste komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, tradíciách a rómskom jazyku, ktoré budú následne sprístupnené verejnosti na špecializovanom portáli. Po prvýkrát v histórii sa takto kompexne spracováva problematika života Rómov. Podľa  manažérov tohto projektu, jeho cieľom je poukázať na vyššiu kultúru a bohatstvo národa, pretože rómska kultúra nie sú len tancujúce  deti uprostred osád, ale aj iné tradície a zvyky, ale najmä nesporná kvalita remeselných zručností Rómov. Po ukončení programu bude stredisko pôsobiť aj naďalej pri Štátnej vedeckej knižnici v Prešove.
Návštevníkov z regiónu zaujímali aj informácie o možnostiach optického internetu v malých obciach, nakoľko Košický kraj spolu s Banskobystrickým a Prešovským sú krajmi s najvyšším počtom bielych miest, teda obcí, kde absentuje širokopásmový internet. Možnosť stretnutia s projektovými manažérmi využili aj starostoavia týchto malých obcí, ktorí konzultovali konkrétne riešenia projektu.
Veľkému záujmu – najmä detí – sa opäť tešilo inteligentné policajné vozidlo a pre tých, ktorí sa venujú kultúre, boli zas podstatné informácie o digitalizácii našich písomných, ale aj výtvarných či stavebných pamiatok.
ROAD SHOW sa v Košiciach opäť končí o 18.tej hodine. Budúci týždeň sa so všetkými projektami OPISu môžu zoznámiť obyvatelia Prešova, Spišskej Novej Vsi, Popradu a Žiliny.


OPIS

Úrad vlády SRFotogaléria