Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 02.07.2014

Potrápte si hlavu starými hádankami


Slovenská národná knižnica v Martine, ktorá digitalizuje naše knižničné dedičstvo v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti, uverejnila na svojej internetovej stránke www.dikda.sk  zbierku starých slovenských hlavolamov a hádaniek. 

Viac ako 600 hádaniek zozbieral Adolf P. Záturecký a vydal ich pod názvom Slovenské hádky v roku 1894. Hádanky sú zoradené v abecednom poradí a často okrem veľkej predstavivosti a obrazotvornosti môžeme obdivovať jeho umenie narábania so slovom. Pre všetkých milovníkov slovenčiny bude zaujímavá aj forma pravopisu z prelomu 19. a 20.storočia.

Učiteľovi základnej školy Zátureckému môžeme poďakovať aj za zbierku viac ako 13 000 slovenských porekadiel a prísloví, ktoré taktiež pod pseudonymom Borovohájsky vydal o tri roky neskôr. Jeho diela vzbudili vo vtedajšej dobe ohlas v enotgrafických kruhoch nielen doma, ale i v zahraničí a doteraz z nich čerpáme napr. pri rozličných pranostikách týkajúcich sa predpovedí počasia. Ak sa chcete zabaviť, navštívte portál dikda.sk, kde nájdete dielo tohto slovenského dejateľa v digitálnej podobe.

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív do elekronickej podoby prevádza slovacikálne písomné dokumenty, čím sa uchováva naše národné a kultúrne dedičstvo. Výsledkom projektu OPIS-u, ktorého riadiaci orgán sídli na Úrade vlády SR, bude 2,5 milióna zdigitalizovaných kníh, novín, publikácií, ale aj samostatných článkov, pohľadníc a iných dokumentov. Projekt je podporený sumou cca 42 miliónov eur.
 
Zdroj: dikda.sk