Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 02.11.2015

Na jesennej ITAPE 2015 - No Borders predstavia projekty OPIS aj šéfovia rezortov


ITAPA

Na dvojdňovom medzinárodnom kongrese ITAPA 2015 - No Borders, ktorý sa začína zajtra, utorok 3.11.2015  v Hoteli Crowne Plaza v Bratislave, bude mať zastúpenie aj Operačný program Informatizácia spoločnosti.

Ministerstvo spravodlivosti v zastúpení ministra Tomáša Borca predstaví hneď niekoľko projektov z dielne eJustice, ktorými uľahčia život súdov aj občanov. Vďaka videokonferenciám sa budú môcť realizovať súdne procesy aj na diaľku, čím sa zamedzí prieťahom v súdnom konaní a ušetria sa aj nemalé financie (preprava väzňov, tlmočníci, atď). Nemenej zaujímavý je projekt elektronickej zbierky zákonov SlovLex, prostredníctvom ktorej si občania môžu online vyhľadávať zákony aj s judikátmi, čo doteraz nebolo možné.
Minister kultúry Marek Maďarič predstaví ojedinelý projekt Digitalizácie kultúrneho dedičstva. Účastníci kongresu sa budú môcť na vlastné oči presvedčiť, v akej špičkovej digitálnej kvalite sú zachované kultúrne pamiatky pre ďalšie generácie.
Na kongrese sa predstavia ja iné významné projekty Operačného programu Informatizácia spoločnosti akoProjekt eDemocracy, Elektronické služby Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, Elektronizácia ministerstva vnútra, Podpora a rozvoj digitálneho vzdelávania v školstve.
 
Jedným z lákadiel tohtoročnej ITAPA bude bezpochyby prezentácia nových pokrokových technológií, ktoré majú potenciál zmeniť nielen eGoverrnment. Nadšencov technologických „vychytávok“ určite zaujmú biometrické technológie špeciálne upravené pre potreby štátnej správy či novinky ako vystrihnuté zo sveta vedeckej fantastiky – napr. ľudské orgány "vyrobené” na 3D tlačiarni.
No Borders je slogan dvojdňového kongresu, ktorým organizátor poukazuje na fakt, že IT svet nepozná žiadne prekážky. Kongres umožní predstaviť nielen myšlienky a projekty  predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, ale aj cenné skúsenosti odborníkov z praxe či inšpiratívne nápady profesionálov z IT sféry. Riadiacim orgánom Operačného programu Informatizácia spoločnosti je Úrad vlády Slovenskej republiky.
 

Viac informácií nájdete v programe Kongresu.
ITAPA 2015 - No Borders - Praktické informácie pre médiá

Čo by ste si EŠTE nemali nechať ujsť:
- ďalšie ťaháky kongresu, ktoré môžu byť pre vaše médiá zaujímavé po obsahovej alebo vizuálnej stránke:
...
3. novembra
*Až 39 rôznych žiadostí môžu v súčasnosti vybaviť občania pohodlne cez internet bez toho, aby navštívili Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (napr. o žiadosť o príspevok na dieťa či opatrovanie, sirotský dôchodok, náhradné výživné, pomoc v hmotnej núdzi, atď.). Koľko občanov už túto formu komunikácie s úradmi využilo a ako sa projekt osvedčil v praxi? Aj na to odpovie Jozef Snopko z MPSVaR SR v prednáške Elektronické služby MPSVaR v paneli eGovernment cca o 11.40 h.
*Nadšenci technických noviniek, pozor! Kto z vás ešte nemal možnosť vidieť mobilnú aplikáciu City Monitor na Apple Watch, teraz má jedinečnú príležitosť. Vďaka tejto „apke” komunikujú samosprávy miest a obcí s obyvateľmi jednoduchšie a rýchlejšie. Ako môže aplikácia zatraktívniť, skrášliť a zveľadiť život v mestách a obciach? Odpoveď dostanete na prednáške o City Monitor-e cca. o 14.00 h v paneli Nové technológie, ako aj v stánku spoločnosti QBSW.
*Staňte sa hľadačmi zlata, vzácnych kovov, odhaľte zloženie podzemnej vody, preskúmajte znečistenie ornej pôdy a zistite, či váš dom neohrozuje zosuv pôdy. Všetky geologické dáta zo slovenského podzemia dnes už nájdete na digitálnom mapovom portáli, ktorý vo svojej prezentácii v bloku Úspešné projekty cca o 15.10 h predstaví Štefan Káčer zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
4. novembra
*Estónsko je síce rozlohou malá, ale elektronickou verejnou administratívou veľká krajina. Zasieťované elektronické systémy sú pre Estóncov veľkou výhrou, no na druhej strane predstavujú obrovské riziko. Dejan Cvetkovič zo spoločnosti MICROSOFT CEE vo svojej prednáške cca o 10.00 h odhalí zákulisie kybervojny medzi Estónskom a Ruskom a prezradí aj to, ako sa podarilo uchrániť Gov data pred hroziacou pohromou?
*Jedno programové obdobie sa končí a druhé sa reálne začína. Ako ho čo najlepšie využiť? Aké sú rozdiely medzi projektami minulého a nového “OPIS”? Aj to sa dozviete počas panela prednášok na tému Ako najlepšie využiť nové programové obdobie v čase od 13.45 h pod taktovkou Milan Ištvána z občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu.
Akreditácia
Milí novinári, ešte dnes máte možnosť akreditovať sa na kongres cez webovú stránku www.itapa.sk. Iba tak vám budeme môcť zabezpečiť dostatok materiálov a kongresový cattering. Na akékoľvek ďalšie otázky vám radi odpovieme na media@itapa.sk alebo volajte na 0915/ 828 385 či 0948/ 306 893.

Tešíme sa na stretnutie s Vami na medzinárodnom kongrese ITAPA 2015
už 3. novembra o 8.30 hod v Hoteli Crowne Plaza v Bratislave.