Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 23.11.2015

Mladí Európania v Bruseli


Mlady

Ešte koncom októbra skupina šikovných slovenských študentov zavítala do centra európskeho diania, tzv. hlavného mesta Európskej únie, do Bruselu. Na tejto študijno-poznávacej ceste sa zúčastnili víťazi súťaží, ktoré organizuje alebo podporuje Zastúpenie Európskej komisie v SR, a to konkrétne víťazi súťaže Mladý Európan, Mladý digitálny Európan a Olympiády ľudských práv. 
 Počas troch dní boli pre účastníkov pripravené zaujímavé prednášky o aktuálnych témach. Kvôli pracovnej zaneprázdnenosti sa síce nestretli s podpredsedom Európske komisie Marošom Šefčovičom, no mali možnosť navštíviť televízne štúdio, kde sa pripravujú rôzne multimediálne vysielania, vyskúšať si prácu hovorcov Komisie, ako aj navštíviť pracovné priestory podpredsedu Európskej komisie a jeho kanceláriu.

Okrem uvedených aktivít vyvážený koktail dopĺňal i dostatok voľného času, ktorý študenti a pedagógovia venovali spoznávaniu známych pamiatok belgickej metropoly.
Záštitu nad súťažou tento rok prevzali predseda vlády Slovenskej republiky  Robert Fico a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Informatizácia spoločnosti a Centrálny koordinačný orgán.
 
Regionálne kolá sa uskutočnili  od 08. apríla  –  06. mája 2015 v mestách Komárno, Nitra, Senica, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves, Prešov, Košice, Trebišov.  Súťaž je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku ju organizuje v spolupráci s 12 regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.