Navigácia
KNIŽNICA: Medzi raritami národnej knižnice aj knižka ako šálka kávy
Časť so zaujímavostí i vzácnych diel, ktoré Slovenská národná knižnica uchováva vo svojich fondoch, možno vďaka digitalizácii nájsť aj na internete
BRATISLAVA/ MARTIN 25. júla (SITA) - Popri vzácnych výtlačkoch a dokumentoch ilustrujúcich dejiny slovenskej literatúry obsahujú zbierky Slovenskej národnej knižnice (SNK) aj viaceré rarity. Sú medzi nimi aj rozmermi nezvyčajné diela - knižka o čosi menšia ako kávová šálka a obrovský Atlas veľkého kurfirstu. Netradičné diela a dokumenty však knižnica ponúka verejnosti vďaka digitalizácii, na webstránke projektu Digitálna knižnica a digitálny archív.
Najmenšie dielo uchovávané vo fondoch národnej knižnice sídliacej v Martine "je len 2,5 centimetra široká a 3,5 centimetra vysoká knižočka písaná v arabskom jazyku, ktorej pôvod aj cesta do fondov SNK sú zahmlené", priblížila unikát hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová. Naopak, až dvaja muži s problémami odnesú najväčšiu knihu z fondov národnej knižnice - 56,7 centimetra široký, 80,5 centimetra vysoký a takmer 20-kilogramový Atlas veľkého kurfirstu (kurfirst - nemecké knieža oprávnené v stredoveku voliť panovníka, pozn. redakcie). Ide o "súbor 38 máp, ktorý vyšiel v Lipsku v roku 1664 a jeho originál skrýva vo svojich útrobách Berlínska štátna knižnica", uviedla ďalej v tlačovej správe Mažáriová. Dodala, že atlas vznikol na podnet Friedricha Wilhelma, kurfirstu brandenburského v rokoch 1620 až 1688, ktorý tlač pravdepodobne tiež financoval. Vo fondoch SNK sa nachádza 52. výtlačok faksimile (limitovaná kópia, reprodukcia vzácnej knihy, pozn. redakcie) z roku 1971. Jej autorom je nemecký kartograf a historik Egon Klemp a do fondov národnej knižnice sa dostala ako dar v roku 1974.
SNK sa medzi iným v roku 2013 stala aj členom World Digital Library, v rámci ktorej sa sprístupňujú v digitálnej forme vzácne a významné dokumenty z histórie ľudstva. Prispela do nej dokumentmi, ktoré patria medzi to najhodnotnejšie, čo vo svojich depozitoch má. Napríklad ide napríklad o list Máhatmú Gándhího osobnému lekárovi Leva Nikolajeviča Tolstého Dušanovi Makovickému, Heraldický kódex s iluminovanými erbmi významných donátorov Loretanskej kaplnky z 18. storočia, Kroniku sveta Jána z Udine z 2. polovice 15. storočia alebo ferotýpiu s portrétom Milana Rastislava Štefánika. Od augusta 2012 SNK odštartovala digitalizáciu časti svojich fondov a časti fondov Slovenského národného archívu (SNA). Ide o najväčší národný digitalizačný projekt Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), Prioritnej osi 2 Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry - projekt Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA). Knižnica v rámci neho do konca septembra zdigitalizuje vyše 2,5 milióna objektov. Výstupy z projektu, napríklad diela slovenských literárnych klasikov či 100 rokov staré noviny, fotografie z 1. svetovej vojny, ale i zaujímavosti ako milostné listy Štúra, Hurbana, Sládkoviča alebo Hviezdoslava, sa dajú vidieť na webe projektu http://www.dikda.eu.
SNK je štátnou rozpočtovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry SR. Jej súčasťou sú dve literárne múzeá - Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice so sídlom v Martine a Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch. Spravuje fond Aponiovskej knižnice, ktorá je sprístupnená v kaštieli v Oponiciach. Vo fonde SNK je približne 5 miliónov dokumentov, z toho v Literárnom archíve je 1,7 milióna jednotiek a v múzeách sú desiatky tisícok muzeálnych jednotiek. Viac o knižnici možno nájsť na http://www.snk.sk.