Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 28.10.2015

Jesenný kongres ITAPA 2015 otvorí prezident Andrej Kiska


Koniec éry zdĺhavých súdnych procesov, úradníci pod kontrolou "inteligentných myší”, anulácia cirkevných sobášov online, digitálna Európa bez hraníc…Ako sa dá biometria tváre využiť pri riešení utečeneckej krízy? Je virtuálna registračná pokladňa spásou pre malých živnostníkov? A ako ďaleko je slovenská medicína s 3D tlačou ľudských orgánov? Toto a mnoho ďalších zaujímavých tém bude okrem tradičných prezentácií a diskusií k eGov projektom rezonovať na medzinárodnom kongrese ITAPA 2015, ktorý sa bude konať 3.-4. novembra 2015 v Hoteli Crowne Plaza v Bratislave.

No Borders je slogan dvojdňového kongresu, ktorým organizátor poukazuje na fakt, že IT svet nepozná žiadne prekážky. Hoci dnes mnohé štáty svoje hranice v dôsledku prívalu utečencov zatvárajú, ITAPA ich naopak otvára. Voľný priechod dostanú nielen myšlienky predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, ale aj cenné skúsenosti odborníkov z praxe či inšpiratívne nápady profesionálov z IT sféry. Téma digitalizácie verejnej a štátnej správy zaujíma aj prezidenta Andreja Kisku, ktorý prestížny medzinárodný kongres slávnostne otvorí, spolu s vedúcim Zastúpenia EK v SR Dušanom Chrenekom a štátnou tajomníčkou Ministerstva školstva Romanou Kanovskou.

Spojiť neprehľadnú spleť 28 národných trhov do jednotného európskeho digitálneho trhu je aktuálnou výzvou pre členské krajiny EÚ. Ako sa nám darí tento cieľ naplniť, bude účastníkov kongresu informovať Dušan Chrenek. Na to, čo bude zároveň ten najsprávnejší recept pre Európu, aby dokázala na trhu IKT úspešne čeliť masívnej americkej a ázijskej konkurencii, ponúka recept Reinhard Posch z Úradu spolkového kancelára v Rakúsku.

Ministerstvo spravodlivosti v zastúpení ministra Tomáša Borca predstaví hneď niekoľko atraktívnych projektov z dielne eJustice, ktorými uľahčia život súdov aj občanov. Napríklad vďaka videokonferenciám sa budú môcť realizovať súdne procesy aj na diaľku, čím sa zamedzí prieťahom v súdnom konaní a ušetria sa aj nemalé financie (preprava väzňov, tlmočníci, atď). Nemenej zaujímavý je projekt elektronickej zbierky zákonov SlovLex, prostredníctvom ktorej si občania môžu online vyhľadávať zákony aj s judikátmi, čo doteraz nebolo možné.

Ani minister kultúry Marek Maďarič nezaostane za svojím kolegom v prezentácii priekopníckych noviniek v oblasti digitalizácie jeho rezortu. Za zmienku určite stojí projekt Digitalizácie kultúrneho dedičstva. Účastníci kongresu sa budú môcť na vlastné oči presvedčiť, v akej špičkovej digitálnej kvalite sú zachované kultúrne pamiatky pre ďalšie generácie. Mnohých rodičov, psychológov aj školských poradcov zaujme projekt KomposyT - digitálna diagnostika školopovinných detí, ktorý je svojím obsahom a formou svetovým unikátom.

O inováciách a zvyšovaní konkurencieschopnosti Slovenska bude informovať minister hospodárstva Vazil Hudák, ktorý uzavrie vystúpenie trojice ministrov na ITAPA. Uvedie zároveň záverečný Výročný okrúhly stôl, za ktorým budú diskutovať vrcholní predstavitelia exekutívy o tom, aké úspechy aj problémy priniesol rok v oblasti eGovernmentu.

Jedným z lákadiel tohtoročnej ITAPA bude bezpochyby prezentácia nových pokrokových technológií, ktoré majú potenciál zmeniť nielen eGoverrnment. Nadšencov technologických vychytávok určite zaujmú biometrické technológie špeciálne upravené pre potreby štátnej správy, či novinky ako vystrihnuté zo sveta vedeckej fantastiky: ľudské orgány "vyrobené” na 3D tlačiarni.

Dvojdňový program jesenného kongresu ITAPA 2015 je nabitý množstvom zaujímavých tém, veď okrem prednášok vytvára kongres platformu aj na diskusiu, ba dokonca na konfrontáciu teórie s praxou. Hoci sa tohtoročná konferencia nesie v znamení sloganu No Borders, jedna prekážka tu predsa len je. Obmedzenie sa týka kapacity kongresovej sály, takže ak máte chuť zúčastniť sa konferencie, registrujte sa čím skôr na www.itapa.sk.