Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 04.06.2015

Finále vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2015"


Mlady europanafotky
Dnes 4. júna 2015 sa v Bratislave uskutočnilo finále jubilejného desiateho ročníka vedomostnej súťaže "Mladý Európan". Víťazi si hodnotné ceny v podobe pracovnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, laptopy či tablety prevzali od podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča.
Vo finále spolu bojovalo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska. Študenti si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti histórie, geografie či zaujímavostí a významných osobností EÚ a jej členských krajín.
 Mlady europanafotky2
Tohtoroční víťazi:
1. miesto:  Gymnázium Javorová, Spišská Nová Ves
2. miesto:  Obchodná akadémia Senica
3. miesto:  Gymnázium Golianova Nitra
 
Víťazné družstvo v trojčlennom zložení Andrea, Karin a Daniel sa na súťaž intenzívne pripravovalo niekoľko týždňov,  a ako sami hovoria, súťaž ich veľmi obohatila o nové vedomosti, ale aj stretnutia s rovesníkmi. Veľmi príjemnou bola pre nich aj možnosť  navštíviť  hlavné mesto  Bratislavu.
 
„Blahoželám víťazom tohto ročníka Mladého Európana. Táto súťaž dáva študentom možnosť ukázať svoje vedomosti o Európe a vyhrať zaujímavé ceny. Som veľmi rád, že záujem o ňu stúpa, je to dôkaz toho, že medzi študentmi stúpa aj záujem o Európsku úniu, "povedal v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
 
Záštitu nad súťažou tento rok prevzali predseda vlády Slovenskej republiky  Robert Fico a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Informatizácia spoločnosti a Centrálny koordinačný orgán.
 
Regionálne kolá sa uskutočnili  od 08. apríla  –  06. mája 2015 v mestách Komárno, Nitra, Senica, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves, Prešov, Košice, Trebišov.  Súťaž je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku ju organizuje v spolupráci s 12 regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.