Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 12.10.2015

Európa stavia hranice, ITAPA ich búra


ITAPA

Medzinárodný kongres ITAPA 2015 s podtitulom "No Borders – Bez hraníc" privíta 3. – 4. novembra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza okolo sedemsto účastníkov z domova aj zahraničia. Prezentácie inovatívnych projektov a technologických noviniek na najväčšom podujatí digitalizácie verejnej správy na Slovensku budú zjavne svedčiť o tom, že pokrok v modernej spoločnosti nechce poznať hranice. Ani európske, ani svetové.

Novembrový kongres bude nielen reflexiou mohutne končiaceho OPIS, ale ponúkne aj možné scenáre ďalšieho smerovania digitalizácie našej krajiny. Bude bohatý na úrodu novoimplementovaných projektov, reflexie a plány slovenských digitálnych lídrov z verejnej správy aj úspešných IT firiem, ale aj na technologické novinky, o ktorých do prípravy programu netušili ani samotní organizátori ITAPA.

Čo sa podarilo a čo nie? Pohľad do spätného zrkadla na budovanie základov eGovernmentu u nás ponúkne účastníkom kongresu Pavel Bojňanský, generálny riaditeľ informatizácie z MF SR. Ministerstvo práce zdigitalizovalo 39 služieb pre občanov a ako prvému projektu podobného rozsahu sa mu podarilo napojiť na Ústredný portál verejnej správy. Na ITAPA budú po prvýkrát zverejnené štatistiky používateľov – občanov, ktorí už oveľa ľahšie riešia svoje žiadosti o sociálne dávky rôzneho druhu. O skúsenosti z nasadzovania, integrácií projektov a odozvy od klientov sa podelí nielen Jozef Snopko, generálny riaditeľ IKT z MPSVaR, ale aj mnohí ďalší z cca 80 spíkrov dvojdňového kongresu.

A ako ďaleko sme v búraní európskych bariér? Vybuduje Európska únia silný jednotný trh tak, ako sľúbila? Či budú mať spotrebitelia lepší prístup k digitálnym tovarom a službám v celej EÚ a čo všetko nás ešte čaká do statusu Bez hraníc, predikuje Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia EK v SR. Budovanie dátovej ekonomiky a voľného toku dát, či prepojenie obchodných registrov v EÚ tak, aby sa podnikateľským subjektom z členských krajín lepšie obstarávalo, si zoberie na mušku Peter Weber z ITAS-u. Na odbúranie (ne)pripravenosti ľudí na trh práce musíme zvýšiť konkurencieschopnosť našej ekonomiky, a to sa neudeje bez intenzívneho nasadzovania informačných technológií do všetkých oblastí výroby a služieb. Ako si môžu navzájom pomôcť IT priemysel a vzdelávací system na Slovensku, naznačí reprezentant IT priemyslu Emil Fitoš z ATOS.

Pri implementácii nových technológií si v eGov za posledné obdobie pomerne aktívne počínal eJustice. Druhý deň kongresu otvorí minister spravodlivosti Tomáš Borec, nasledovaný celým blokom nových projektov. Uvidíme telepresence - moderný spôsob vypočúvania svedkov na súde, či horúcu novinku - inteligentné počítačové myši, ktoré budú fungovať na báze jedinečnosti krvného riečiska v ruke a stanú sa "pinkódom" počítačov sudcov, úradníkov a ďalších ľudí pracujúcich s citlivými informáciami.

Digitalizácia neobchádza ani kultúru, prídite na 3D prechádzku slovenských hradov a zámkov zvnútra. Na ITAPA si tiež budete môcť aktivovať svoju eID kartu a rovno na mieste využiť služby nového "občaňáku” - prepis auta bez čakania, vybavenie nových ŠPZ bez únavného státia v rade či nastaviť posielanie pošty z úradov priamo do e-mailu.

Program a registrácia: www.itapa.sk

ITAPA je nezávislá, top eGov strategická a diskusná platforma, indikujúca smerovanie krajiny v oblasti informatizácie. Medzinárodný kongres ITAPA patrí už štrnásť rokov medzi vrcholné podujatia digitalizácie spoločnosti a verejnej správy v strednej Európe. Každý rok toto prestížne podujatie privíta takmer sedemsto účastníkov a spíkrov z desiatok krajín sveta.