Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 15.11.2016

J. HARGAŠ: V informatizácii nastali pozitívne zmeny, občan ich ale zatiaľ nevidí


J. HARGAŠ: V informatizácii nastali pozitívne zmeny, občan ich ale zatiaľ nevidí


Občan vidí zatiaľ málo zmien, ktoré sa v poslednom období udiali v informatizácii verejnej správy na Slovensku. Uviedol to výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital Ján Hargaš na medzinárodnom kongrese ITAPA 2016, ktorý sa dnes koná v Bratislave. Od júna túto oblasť zastrešuje Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD).
      „Počas roka sa stali hlavne zmeny na strane štátnej správy, konečne má informatizácia jedného politického vlastníka. Vieme, kto nesie zodpovednosť, to tu predtým nebolo. Vznikol nový úrad na riadenie informatizácie medzi rezortmi, prijala sa nová koncepcia, nový plán. To sú všetko zmeny, ktoré možno občan nevidí, ale treba ich vnímať pozitívne,“ zhodnotil Hargaš.
      Dodal však, že bežný človek z toho na vlastnej koži zatiaľ pociťuje málo. „Občan vidí málo zmien, ktoré by sa týkali priamo služieb, ktoré môže využívať. To je asi taká najväčšia medzera, ktorú treba ešte vyplniť budúci rok,“ konštatoval.
      Hargaš ocenil, že ich Pellegriniho úrad prizval ako odborníkov do otvorených pracovných skupín na konzultácie a tvorbu kľúčových dokumentov. „Možno by mohli byť ešte trochu otvorenejšie. Zatiaľ máme pocit, že naše nápady sú vítané, že máme priestor, aby sme ich mohli predniesť,“ povedal.
      Aj člen Správnej rady IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš potvrdil, že v minulosti nikdy nebola v rámci informatizácie verejnej správy taká otvorená diskusia a priestor vyjadriť sa pre kohokoľvek z odbornej verejnosti. Pracovné skupiny budú podľa neho pod tlakom, pretože záujem čo najrýchlejšie naštartovať projekty je na oboch stranách.
      „Na jednej strane štát chce ukázať výsledky, chce niečo ukázať občanom a chce aj čerpať štrukturálne fondy. Aby sa nedialo to, čo v minulom programovom období, že za posledné mesiace sa vyčerpali obrovské sumy. A je to aj v bytostnom záujme nás, firiem, pretože v tejto chvíli informatizácia stagnuje, verejné zákazky nie sú, nové projekty neprichádzajú a my máme záujem, aby sa to zmenilo,“ vysvetlil Fitoš.
      Obaja poukázali na nedostatok ľudí, ktorí sa momentálne venujú informatizácii v službách štátu. „V informatizácii je veľmi potrebné budovanie interných kapacít na riadenie IT v pomere k tomu, aké obrovské zdroje do nej idú,“ zdôraznil Hargaš.
      Zároveň pripomenul, že informatizácia v minulosti nebola vnímaná ako najtransparentnejší sektor. Preto by bol rád, keby sa aj od samotných firiem ozývali hlasy, či v ňom fungujú pravidlá konkurencie. „Je možno trochu naivné očakávať, že lepšie výsledky prídu, ak sa nezmenia motivácie v tomto sektore a tie motivácie v minulosti neboli nastavené správne,“ uzavrel výkonný riaditeľ združenia.
 
Zdroj : TASR