Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 14.11.2016

ITAPA 2016 bude aj o elektronizácii v zdravotníctve
ITAPA
(SITA) - Kedy u nás začne fungovať elektronizácia verejnej správy a aký je na Slovensku stav elektronického zdravotníctva (eHealth), aj to budú témy konferencie ITAPA 2016, ktorá sa uskutoční 14. až 15. novembra. Ako uviedli organizátori, podujatie sa zameria tiež na diskusie o verejnom obstarávaní, ochrane osobných údajov a ich bezpečnosti.

Na konferencii vystúpi podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš, súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker či Dušan Chrenek zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Digitalizácia preniká aj do rozhodovania politikov. Namiesto čakania na oficiálne sociálne či ekonomické štatistiky získame predpoveď ihneď. A to vďaka informačným technológiám. "O svoj názor, čo môžeme urobiť, aby sme potenciál najmodernejších technológií využili, sa podelí druhý najvyššie postavený Slovák v Bruseli Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra EK," informovali organizátori.

Novú formu diagnostiky a liečby chorôb predstaví výskumník a vynálezca patentov Pieter Cullis, riaditeľ Inštitútu lekárskych vied univerzity v Britskej Kolumbii. Jeho výskumy dokazujú revolúciu v medicíne - lekári nám budú vedieť predpovedať ochorenia ešte skôr, než sa objavia ich symptómy. A to spojením informácií z našich génov, proteomiky a metabolomiky spolu s informačnými technológiami.

Druhý deň konferencie otvorí riaditeľka úradu pre slovenskú informatizáciu Martina Slabejová, ktorá porozpráva o tom, čo Slovensko aktuálne robí v rámci digitalizácie verejnej správy. Bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii hlavného ekonomického poradcu ukrajinského premiéra a spoluvedie strategickú skupinu na podporu ukrajinských reforiem, rozoberie v prednáške aktuálnu tému „Európa na rázcestí: ktorou cestou sa vyberieme?“ Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločností z celého sveta