Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 08.06.2015

Pojazdnú učebňu Digiškola na kolesách navštívilo vyše 200 škôl


Roadshow Digiškola na kolesách, ktorou ministerstvo školstva prezentuje vo vybraných mestách národný projekt Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, už dosiaľ navštívili žiaci a učitelia vyše 200 škôl v deviatich mestách. V kamióne s návesom upraveným na učebňu si vyskúšali modelové hodiny s využitím tabletov a tiež digitálneho učiva, ktoré projekt ponúka. Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici v polovici roadshow uviedla manažérka projektu Erika Niepelová, školy majú o digiškolu na kolesách veľký záujem. Nahlasovať na jednotlivé časy sa môžu cez stránku digiskola.sk. Pre každý ročník je pripravený iný obsah, spolu dvojhodinový blok, ktorý môžu absolvovať. Popoludní je kamión otvorený pre verejnosť. „Žiaci sú nadšení z toho, čo vidia, pretože väčšina z nich nemá momentálne možnosť mať takéto niečo v škole,“ uviedla Niepelová.

Slovenské školy dostali v rámci národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva 5 680 digitálnych setov, ktoré pozostávajú z interaktívnej tabule, projektora a notebooku. Kompletnými tabletovými učebňami s wi-fi routrami a spolu 20-tisíc tabletmi vybavili 1 029 základných aj stredných škôl po celom Slovensku. Najviac si prácu v digitálnych učebniach pochvaľujú podľa Niepelovej učitelia geografie a ďalších prírodovedných predmetov a učitelia cudzích jazykov. Záujem škôl prevýšil ponuku a čoskoro sa spustí druhá a tretia etapa projektu. Vybavenie škôl technikou stálo podľa približne 25 miliónov eur, celkový rozpočet projektu vrátane portálu Digiškola, vytvárania digitálneho vzdelávacieho obsahu a školení dosiahol 45 miliónov eur. Peniaze na projekt pochádzajú z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho si doba vyžaduje čoraz viac digitálnych zručností a deti by ich mali v školách získať. „Digitálne technológie nesmú byť len výsadou detí zo silnejších sociálnych vrstiev. Preto je dôležité, aby štát vytváral v školách také podmienky, aby sa s digitálnymi technológiami naučili robiť deti bez ohľadu na to, aký je ich sociálny status. Tým zabezpečíme, aby mali všetci rovnakú šancu na trhu práce,“ uviedol Pellegrini. Podotkol, že nemožnosť čerpať štrukturálne fondy v Bratislavskom kraji považuje minimálne v oblasti školstva za nešťastné európske nariadenie, keďže financovanie školstva na základe normatívov na žiaka je rovnaké na celom Slovensku. „Nedáva žiadnu logiku, aby sme deťom z Bratislavského kraja tieto tablety, ktoré financujeme zo štrukturálnych fondov, nemohli dať. Ešte absurdnejšia situácia je, keď nám bruselský úradník odkáže, že digitálny obsah, ktorý tvoríme, máme blokovať tak, aby si ho nesmel cez internet pozrieť učiteľ alebo žiak z Bratislavy,“ dodal Pellegrini.

Roadshow Digiškola na kolesách odštartovala 28. mája v Trnave a do 18. júna má prejsť 18 mestami.