Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb Rozvoj pamätových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu
Publikované 18.05.2015

ITAPA 2015: Aké odhalenie prinesie finále OPIS?


ITAPA
Striedanie vlád, nepripravenosť legislatívy, nedostatočná kontrola či dĺžka verejného obstarávania, ale aj problémoví dodávatelia sú prekážkami úspešného zavŕšenia informatizačných projektov v našej krajine, aspoň tak to vlani tvrdil vtedajší štátny tajomník MF SR a digitálny líder Peter Pellegrini, ktorý v tejto veci sľúbil nápravu. Či sa niečo za rok zmenilo a v akom stave sú dnes projekty elektronických služieb verejnej správy, to sa dozvieme už vo štvrtok na Jarnej konferencii ITAPA 2015.

Ešte sedem mesiacov chýba do definitívneho konca programu OPIS (Operačný program Informatizácia spoločnosti), no štát si necháva rezervu, aby boli projekty hotové aspoň tri mesiace vopred. Preto by mnohé z nich mali byť vo finálnej podobe už teraz. Či je to naozaj tak, to ukáže prezentácia vybraných projektov a elektronických služieb eGovernmentu na Jarnej konferencii ITAPA 2015, ktorá sa uskutoční 21. mája (štvrtok) o 8.30 h v bratislavskom hoteli Bôrik. Témou jedného z diskusných Okrúhlych stolov podujatia preto nebude len zhodnotenie doterajšieho vývoja, ale najmä zverejnenie harmonogramu spúšťania služieb, prípadne očakávaných míľnikov do konca tohto roka. "V rámci OPIS sa v súčasnosti realizuje viac ako 70 projektov, ktoré významnou mierou prispievajú k rozšíreniu používania služieb štátu a samospráv pre občanov v elektronickej podobe. Po ich úspešnej realizácii budú môcť občania aktívne využívať verejné online služby v plnom rozsahu a z pohodlia svojho domova,” uviedol riaditeľ RO OPIS Peter Kostolný.

Státisíce nových pracovných miest a až 415 miliárd eur ročne by členským štátom EU malo priniesť vytvorenie jednotného európskeho digitálneho trhu. Ako a či vôbec je na túto výzvu Slovensko pripravené, zhodnotí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Občania by okrem spomínaných benefitov po vytvorení spoločného európskeho digitrhu získali aj širokú škálu internetových služieb za nižšie ceny, ktoré by boli zároveň aj transparentnejšie a bezpečnejšie. Zjednodušilo a zrýchlilo by sa aj podnikanie pre malé a stredné podniky a v neposlednom rade by to bola veľká šanca pre start-upy. Pomocnú ruku mladým firmám preto sľubuje podať aj štát, ktorý prostredníctvom štátneho tajomníka MF SR Vazila Hudáka predstaví na tomto podujatí Stratégiu Slovenska pre podporu start-upov.

ITAPA (Informačné technológie a verejná správa) je od roku 2002 najväčším podujatím na Slovensku, ktoré zastrešuje oblasť eGovernmentu a digitalizácie spoločnosti. Už roky ponúka priestor na prezentáciu rôznych názorov, spája ľudí z verejného a privátneho sektora s cieľom viesť konštruktívny dialóg ústiaci do konkrétneho riešenia.